تحليل اکونوميست از وضعيت ايران: حرکت به سوی وضعيت جنگی

آری يا نه؟

اکونوميست در گزارشی با عنوان "آری يا نه؟ "ديپلماسی صرفا به خاطر ديپلماسی" به تحولات اخير در پرونده هسته ای جمهوری اسلامی پرداخته است.

اکونوميست می نويسد که اگر قرار باشد ايران به چالشجويی در برابر شورای امنيت خاتمه دهد و راه را برای مذاکرات دپپلماتيک به منظور حل بحران هسته ای اين کشور باز کند، لازم است نردبانی را برای پايين آمدن بيابد و تدارک چنين نردبانی هدف اصلی ديپلمات های اتحاديه اروپا در مذاکره با ايران نيز بوده است اما تا کنون نتيجه ای از آن به دست نيامده است.

اين نشريه می افزايد که در حاليکه دولت ايران تعليق غنی سازی را رد کرده و با تشديد تحريم های شورای امنيت، برنامه نصب سانتريفوژ در تاسيسات نطنز را سرعت بخشيده و همکاری خود را آژانس بين المللی انرژی اتمی را کاهش داده است، پيشنهاد اخير علی لاريجانی برای رفع ابهامات آژانس بين المللی را چگونه بايد تلقی کرد؟

به نوشته اکونوميست، سال گذشته نيز ايران کوشيد با پيشنهاد مشابهی مانع از ارسال پرونده هسته ای خود به شورای امنيت شود اما به اين پيشنهاد عمل نکرد در حاليکه بازرسان آژانس مايل به دريافت پاسخ به سئوالاتی در مورد اقدامات ايران در مورد خريد ثبت نشده تجهيزات هسته اي، يافت شدن آثار پلوتونيوم و اورانيوم غنی شده، ظن ارتباط برنامه های هسته ای با مقاصد نظامی و وجود اسنادی و انجام آزمايش هايی بودند که تنها به عنوان بخشی از تلاش يک کشور برای ساخت اسلحه اتمی قابل درک است.

اين نشريه می نويسد که به نظر افراد بدبين، پيشنهاد اخير آقای لاريجانی برای گفتگو درباره پاسخ به اين سئوالات به جای اينکه به آنها پاسخ دهد در حالی ارائه می شود که شورای امنيت به زودی به موضوع تشديد تحريم بين المللی ايران خواهد پرداخت که ضمنا در دستور کار جلسه رييسان جمهوری آمريکا و روسيه در هفته آينده نيز قرار دارد.

اکونوميست می نويسد که آقای لاريجانی می داند که روسيه و چين در اصل تمايل چندانی به تحريم ايران ندارند و ممکن است با نرمش به جای چالشجويی در نظر داشته باشد اين دو کشور را قانع کند از تشديد فشار شورای امنيت جلوگيری کنند.

به نوشته اين هفته نامه، اگر چنين نشود، مذاکرات برای قانع کردن ايران به دست زدن به اقدامات لازم برای کسب اعتماد بين المللی به هدر نرفته است و ديپلمات ها اميدوارند که ايران، که در تنگنا قرار خواهد گرفت، سرانجام در صدد برآيد نردبانی را برای فرود آمدن از موضع سختگيرانه خود بيابد.

/ 0 نظر / 11 بازدید