رییس جمهور اسبق رومانی آمریکا را از حمله به ایران بر حذر می دارد

رییس جمهور اسبق رومانی آمریکا را از حمله به ایران بر حذر می دارد

"ایون ایلسکو" رییس جمهور اسبق رومانی اظهار امیدواری نمود که آمریکا اشتباهی را که در عراق مرتکب شده در رابطه با ایران تکرار نکند. این مطلب را وی روز پنجشنبه طی کنفرانسی مطبوعاتی در مرکز مطبوعاتی بین المللی «نووستی» اعلام نمود.

وی ضمن تاکید بر اینکه "عواقب ناگوار این حادثه به مراتب بیشتر خواهد بود" گفت: "امیدوارم که آمریکا اشتباهی که در عراق مرتکب شده را در مورد ایران تکرار نکند ".

وی در پاسخ به سئوالی در مورد تمایل رومانی به طرح های انرژی آذربایجان گفت: "در جهان سه محدوده مهم وجود دارند. خلیج فارس و کشورهای عربی در جنوب ، روسیه با منابع خود در شمال. در مرکز این دو محدوده دریای خزر  و منابع آذربایجان مخصوصا گاز قرار دارد". رییس جمهور اسبق رومانی معتقد است که مسیر جدید انرژی متصل شونده به اروپا دقیقا از مرکز عبور می کند و نه از شمال.

ایلسکو گفت: "ما در زمان خود با "حیدر علی یف" در استامبول نحوه ایجاد این مسیر از طریق گرجستان، دریای سیاه و رومانی به کشورهای اروپای مرکزی را بررسی کردیم. البته روسیه و آمریکا در این مورد علاقمندی از خود نشان نمی دهند. به همین خاطر تاکنون ما نتوانسته ایم به این طرح تمرکز کنیم و توانایی های مالی رومانی نیز تا این حد نیست. اما ایده هایی از جمله ادامه خط لوله "باکو-تفلیس- ارز روم" به رومانی، مجارستان و اتریش وجود دارد".

باکو، 7 اردیبهشت، خبرگزاری «نووستی»

/ 0 نظر / 9 بازدید