ترکیه ممکن است عملیات نظامی علیه کردهای جدایی طلب را به زودی آغاز کند

"رجب طیب اردوغان" نخست وزیر ترکیه اعلام کرد که این کشور احتمالا عملیات نظامی را در شمال عراق علیه جنگجویان جدایی طلب حزب کارگر کردستان "پ ک ک" بعد از انتخابات مجلس روز یکشنبه 22 جولای آغاز کند.

روز جمعه شبکه تلویزیونی NTV به نقل از اردوغان گزارش داد: "مسئله انجام عملیات فرامرزی ممکن است در دستور کار بعد از انتخابات قرار گیرد. آنچه که باید، انجام خواهد شد".

وی خاطر نشان ساخت: "اگر شما (آمریکا و عراق) به تعهدات خویش در خصوص مقابله با "پ ک ک" عمل نکنید ما اینکار را انجام خواهیم داد".

به گفته اردوغان بعد از انتخابات قرار است با "نوری المالکی" نخست وزیر عراق  مسائل مقابله با کردهای جدایی طلب را بررسی کند.

وی گفت: "بعد از انتخابات نخست وزیر عراق به ترکیه سفر خواهد کرد و مذاکرات را با ایشان در زمینه مکانیزم همکاری میان سه کشور انجام می دهیم. اگر نتایج رضایت بخشی را دریافت نکنیم همراه با سازمان های ذیربط ارزیابی اوضاع را انجام داده و تصمیمات لازم را اتخاذ خواهیم نمود".

وی چندی پیش در دیدار با خبرنگاران اعلام کرد: "عملیات نظامی در شمال عراق مثبت خواهد بود. البته "پ ک ک" را نمی توان با تهاجم به شمال عراق نابود کرد اما می توان به جدایی طلبان ضربات شدیدی وارد آورد".

آنکارا، 29 تیر، خبرگزاری «نووستی»

/ 0 نظر / 53 بازدید