مسلح کردن برخی گروهها توسط آمریکا در عراق یک رویکرد شکست خورده است

دی سایت: در طرح جدید بوش قرار است که گروههای سنی درعراق با کمک نیروهای آمریکایی مجهز به تسلیحات نظامی شوند 

مجله آلمانی دی سایت :

مسلح کردن برخی گروهها توسط آمریکا در عراق یک رویکرد شکست خورده است

تحلیلگر یک مجله آلمانی با اشاره به رویکرد جدید بوش برای مسلح کردن برخی گروهها در عراق گفت که این تاکتیک نیز مانند تاکتیک های قبلی موفقیتی برای مهار هرج ومرج در عراق به همراه نخواهد داشت.

"ویبکه فلایگ" در تحلیلی در مورد سیاست جدید بوش مبنی بر مسلح کردن گروههای سنی در عراق گفت که این راهکار می تواند به خشونت وهرج مرج دراین کشور دامن بزند.

این تحلیلگر در ادامه ضمن اشاره به طرح امنیتی آمریکا که از حدود چهار ماه پیش درعراق اجرا می شود، اظهار داشت که این تاکتیک جدید نیز مانند تاکتیک قبلی موفقیتی برای مهار هرج ومرج در این کشور به همراه نخواهد داشت.

در طرح جدید بوش قرار است که گروههای سنی درعراق با کمک نیروهای آمریکایی مجهز به تسلیحات نظامی شوند ودر مهار شبکه های تروریستی درعراق به کار گرفته شوند . بنا بر گزارشی از نیویورک تایمز و به گفته فرمانده آمریکایی ها این استراتژی جدید در منطقه "الانبار" درغرب بغداد برای اولین بار مورد آزمایش قرار گرفته وبه زعم آمریکایی ها با موفقیت روبرو بوده است.

از نظر تحلیلگر مجله دی سایت، استراتژی جدید آمریکا می تواند دقیقا نتیجه عکس داشته باشد. وی در ادامه اظهار داشت جای این سوال وجود دارد که آیا در یک شرایط بحرانی وهرج و مرج سیاسی آن هم در منطقه ای که اعتقادات و مذهبی مهمترین معیار گروههای سیاسی محسوب می شود مسلح کردن یک اقلیت خاص شرایط امنیتی در منطقه را وخیم تر نمی کند. چنین اقدامی فقط سبب درگیری ومناقشه بیشتر بین گروههای سیاسی و مذهبی در این منطقه می شود.

وی در ادامه افزود که این استراتژی ممکن است احتمال حضور نیروهای آمریکایی در این مناطق را ظرف یک سال آینده کاهش دهد، اما این احتمال هم وجود دارد که شانس سیاستمداران شیعه وسنی برای حل اختلافات بین خودشان کاهش یابد. سلاحهایی که از طرف آمریکاییها در اختیار این اقلیت خاص قرار می گیرد چه بسا در آینده ای نزدیک برعلیه خود آمریکاییها از آن استفاده شود.

به عقیده" فلایگ"این طرح جدید یک تاکتیک مسخره واحمقانه است که حتی خواسته های آمریکاییها را هم برآورده نخواهد کرد و مشکلات این منطقه همچنان بر جای خود باقیست. وی در ادامه افزود مسلح کردن گروهکها برای مبارزه با شورشها در تاریخ جنگها تاکتیک جدیدی نیست و نمونه چنین روشهایی در لبنان، کوزوو و افغانستان نتیجه ای نداشته است و واقعا جای سوال است که چرا آمریکاییها دوباره به این روش روی آورده اند.

منبع: دنياي‌ما

/ 0 نظر / 17 بازدید