آيا جلوگیری از دستیابی ایران به فناوری هسته ای غیر عملی است؟

آمریکا، اروپا و مشکل ایران: آيا جلوگیری از دستیابی ایران به فناوری هسته ای غیر عملی است؟

در نشستی که روز سه شنبه در مرکز پژوهشی بنیاد کارنگی در شهر واشنگتن انجام گرفت، راینهارت بوتی کوفر رئیس حزب سبز آلمان گفت: "در مقابله با ایران و برنامه هسته ای آن کشور نه تنها  حمله نظامی، بلکه حتی تهدید به آن عاملی مخرب در دستیابی به اهداف رضایت بخش خواهد بود."

آقای بوتی کوفر در ابتدای جلسه که  تحت عنوان "آيا نقش اروپا در مناظره ايران حائز اهمیت است یا نه " برقرار شد به این نکته اشاره کرد که نظریاتش  صرفاً عقاید يک اروپایی و نه موضع کلی اروپا در قبال ايران است. با اين حال رئیس حزب سبز آلمان و یکی از بنیانگذاران این حزب، در چهارچوب سیاستمداری پر تجربه که انگشتی حساس بر روی  نبض سیاسی اروپا دارد اظهار عقیده  نمود.

راینهارت بوتی کوفرمسئله مورد توجه اروپا در رابطه با ایران را در مکان ژئوپولیتیکی جمهوری اسلامی در پنج تا هفت سال آینده توجیه کرد و تاکید کرد که سئوال اصلی اینست که  با توجه به کاهش وزنه آمریکا در نظام جهانی، آیا اروپا قادر است که سکان رهبری را در این راستا  بدست بگیرد یا نه.

بودی کوفر در بخش سخنرانی خود حمله نظامی به ایران و حتی تهدید به چنین عملی را اشتباهی فاحش قلمداد کرد و گفت که آمریکا با این عمل در واقع "همجواری استراتژیکی غرب را بمباران و متلاشی خواهد کرد."

او در ادامه سخنرانی خود  گفت:" خارج از هرگونه بحث در مورد  عملیات نظامی علیه ایران، اروپا  يک سیاست سه جانبه را در قبال ایران و در مقابله با برنامه هسته ای آن کشور در پیش گرفته. وجه نخست استفاده از ديپلماسی است که مدتهاست در دستور کار اروپا قرار گرفته است و در مورد آن توضیحی لازم نیست.

او در ادامه سخنرانی خود  گفت:" خارج از هرگونه بحث در مورد  عملیات نظامی علیه ایران، اروپا  يک سیاست سه جانبه را در قبال ایران و در مقابله با برنامه هسته ای آن کشور در پیش گرفته. وجه نخست استفاده از ديپلماسی است که مدتهاست در دستور کار اروپا قرار گرفته است و در مورد آن توضیحی لازم نیست.

راه دوم تحریم اقتصادی باز و معین شده ای است که در هر دوره از صدور قطعنامه ای جدید توسط شورای امنیت سازمان ملل بر علیه ايران این تحریمها سنگینتر و فشرده تر شده و در صورت توافق بر قطعنامه سوم متمرکز بر اقتصاد ایران خواهد بود. هرچند که هنوز در محافل سیاسی آمریکا و اروپا بحث بر سر کارایی تحریم بعنوان اسلحه مقابله با خطر هسته ای ایران همچنان گرم است، اما بنظر می رسد که تحریمهای اقتصادی تا حدی موثر بوده است، هرچند که باعث تغییر و تحولی چشمگیر در روند سیاسی جمهوری اسلامی نشده است.

جنبه سوم اتحادیه ای است که که من به آن لقب "ائتلاف داوطلبان" را داده ام. این گروه متشکل از کشورها و نهادهایی است که در حاشیه و در "سایه" نوعی فشار اقتصادی - از قبیل عدم همکاری بانکی و یا سرمایه گزاری در صنایع مایحتاج - را بر ایران وارد می کنند. ایران برای حفظ مقام خود بعنوان یک قطب قدرت منطقه ای محتاج دسترسی به بازار اقتصادی جهان است در این مقطع باید تصمیم بگیرد که منافعش در پیروی از چه نوع سیاستی نهفته است. "

آقای بوتی کوفر در ادامه سخنان خود تاکید کرد که  تحریم بعنوان یکی از ابزار مقابله با ادامه فعالیتهای هسته ای ایران تا زمانی موثر خواهد بود که اتحاد لازم در رژیم تحریم کننده برقرار باشد و متذکر شد که به همین دلیل جلب تعهد روسیه و چین در این زمینه از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است .

در بخش سئوال و جواب این نشست، یکی از حاضرین با اشاره به تفاوت در دیدگاه آمریکا و اروپا پرسید که آیا این برداشت که مقابله با برنامه هسته ای ایران ضروریت بیشتری برای دولت آمریکا در مقایسه با اروپا دارد و کاخ سفید مایل است که پیش از اتمام ریاست جمهوری بوش به نتیجه ای دست یابد، صحت دارد؟

آقای بوتی کوفر در جواب گفت تفاوت دیدگاه آمریکا و اروپا درضروریت رسیدگی به این چالش نیست. بلکه درک واقعیتهای انکار ناپذیر و برنامه ریزی صحیح و نتیجه بخش بر اساس آن است. او مدعی شد که اکثر مقامات و صاحبنظران اروپایی  جلوگیری از دستیابی ایران به فناوری غنی سازی اورانیوم را، حتی به حد استفاده صنعتی عملی نمی بینند و به همین دلیل پایه دیدگاه آنان بر اساس تلاش در اخذ تضمین از جمهوری اسلامی است که تخصص آنان در غنی سازی و تهیه سوخت نتیجه اش ساخت کلاهک های هسته ای نخواهد بود.

بوتی کوفر معتقد است که آمریکا هنوز با چنین دیدگاهی فاصله ای فراوان دارد و پیشنهاد کرد که مذاکره با ایران فقط در مورد عراق و یا پرونده هسته ای بی معنا است و تنها راه حل واقعی مذاکرات بی قید و شرط و همه جانبه است. او گفت:"ما در زبان آلمانی ضرب المثلی داریم که می گوید ما موظف به انجام کاری غیر ممکن نیستیم. آمریکاییان هنوز این واقعیت را در دستورالعمل خود قرار نداده اند."

یکی از جوانان حاضر که خود را وابسته به "جینسا" - که مخفف اسم انگلیسی زبان انستیتو کلیمیان برای روابط امنیت ملی می باشد – معرفی کرد با اشاره به سخنان آقای احمدی نژاد درباره محو اسرائیل گفت:" به عنوان یک کلیمی که تعدادی از اعضاء خانواده اش را در هولوکاست از دست داده، و همچنین به عنوان يک طرفدار بقا اسرائیل این ضرب المثل شما باعث دلواپسی است. آیا واقعاً معتقدید که اروپا  به همین راحتی با رژیمی که با چنین رویه ای خصمانه عمل می کند کنار خواهد آمد و آیا فکر می کنید که اسرائیل نیز مانند شما بايد ایرانی هسته ای را  در کنار خود قبول کند؟"

آقای بوتی کوفر در جواب گفت:" در وهله اول بايد بگویم که در اوایل سال جاری مسیحی دیدار و گفت و گویی با يکی از رایزنان ارشد و بنام اسرائیلی در تل آويو داشتم و همین پرسش را از او جویا شدم. او در پاسخ به سئوال من گفت حقیقت امر در اینست که ما آنقدر هم از احتمال حمله هسته ای از طرف ایران نگران نیستیم. چرا که مقامات ایرانی به خوبی می دانند که ما دارای توانایی حمله دوم هستیم و ضربه ای سنگینتر بر آنان وارد می کنیم. در ضمن حتی اگر مشکلی با برنامه حمله  دوم داشته باشیم، آمریکا با قدرت هرچه تمامتر جواب آنان را خواهد داد. اما این مقام اسرائیلی به من گفت که چه او و چه دیگر مقامات همفکر قادر به تضمین عدم حمله هسته ای ایران به اسرائیل  نیستند."

او در ادامه توضیح داد:" آنچه که در مورد دیدگاه اروپا نسبت به فعالیت هسته ای ایران ابراز کردم را نبایست آنگونه تفسیر کنید که اروپا چشم خود را به خطرات احتمالی و ناشی از دستیابی ایران به فناوری تولید سلاح های هسته ای و یا نقش آن کشور در درهم پاشی نظام منع گسترش سلاح های هسته ای (ان-پی-تی) که درهای رقابت در این مسیر مرگبار را کاملاً باز می کند، بسته است.  اما برای رسیدن به یک هدف عملی باید واقعیت های موجود را در نظر گرفت چرا که خود فریبی رسیدن به هدف را غیر ممکن می سازد. ما باید بتوانیم با عواملی در ایران حرف بزنیم که تمایل به حرف زدن داشته باشند و تنها هدفشان ترویج یک ایدئولوژی بخصوص حتی به قیمت آینده کشور نباشد."

لازم به توضیح است که یکی از مقامات ارشد وابسته به وزارت امور خارجه آلمان در گفتگویی با واشنگتن پریزم متذکر شد که مقامات آلمانی با دیگر پنج کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل و همچنین اتحادیه اروپا در رابطه با پرونده هسته ای ایران در تفاهم کامل بوده و سیاست مجزایی را دنبال نمی کنند.

منبع: واشنگتن پريزم

/ 1 نظر / 16 بازدید

من به کسی توهين نکردم . ميتونيد به جای سه نقطه ( گل ) بذاريد